Program „Lekcje o finansach” – edycja 2024 w naszej szkole!
Od września 2024 roku nasza szkoła brała udział w Programie „Lekcje o finansach” – edycja 2024 organizowanego przez Ministerstwo Finansów.
Przedmiotem Programu było wsparcie realizacji działań z zakresu edukacji finansowej polegających na przeprowadzeniu, wśród uczniów szkół podstawowych, minimum 3 zajęć lekcyjnych z zakresu szeroko rozumianych finansów. Elementem Programu było także popularyzowanie wśród uczniów wiedzy o instytucjach publicznych działających w obszarze finansów poprzez organizację wycieczki edukacyjnej.
Celem Programu było rozbudzenie zainteresowania zagadnieniami finansowymi i podniesienie ich kompetencji w tym zakresie.
W ramach Programu nasza szkoła uzyskała dofinansowanie do przeprowadzenia zajęć lekcyjnych w klasach starszych o tematyce finansowej oraz organizacji dwudniowej wycieczki do Warszawy obejmującej w swoim programie treści z zakresu finansów.
Wychowawcy przygotowali i zorganizowali lekcje na temat finansów:
- Ceny, zakupy i płatności.
- Pieniądze, waluty, oszczędzanie (wizyta w Banku Spółdzielczym w Bochni)
- Planowanie budżetu osobistego-zarządzanie, planowanie dochodów i wydatków.
W ramach Programu zakupiono wiele gier planszowych strategicznych, o tematyce ekonomicznej i finansowej.
W dniach 8-9 października odbyła się w ramach Programu dwudniowa wycieczka do Warszawy.Wycieczkę w stolicy uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Lotniska Chopina w Warszawie.W rolę przewodników wcielili się funkcjonariusze Oddziału Celnego Osobowego Delegatury III UCS „Port Lotniczy” w Warszawie, którzy z pasją opowiadali o swojej pracy na granicznym przejściu lotniczym Warszawa-Okęcie.Po przejściu kontroli bezpieczeństwa, uczestnicy wycieczki udali się do Terminalu Odlotów, gdzie przyglądali się z bliska lądowaniom i startom samolotów, a także poznali zasady odprawy pasażerów. W hali przylotów dowiedziały się jak wygląda kontrola celna bagaży. Przeprowadzono demonstracyjne prześwietlanie bagażu w urządzeniu rentgenowskim. Dzieci z zainteresowaniem oglądały na monitorach obraz zawartości tajemniczej, wielkiej walizki. Po jej otworzeniu, zobaczyły przedmioty zrobione ze zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem, które zostały zatrzymane na granicy podczas prób ich nielegalnego transportu na teren kraju. Wypchany krokodyl, skóry lamparta i wydry, cios słonia, biżuteria z kości słoniowej, galanteria ze skóry krokodyla czy instrument muzyczny wykonany z wysuszonej łodygi kaktusa, to tylko kilka przykładów „pamiątek”, które wykonano z okazów zwierząt i roślin należących do gatunków objętych ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, z ang. CITES).Kolejną atrakcją była niecodzienna możliwość obserwacji podczas pracy psa służbowego.
W drugim dniu wycieczki uczniowie byli z wizytą na Giełdzie Papierów Wartościowych. Poznali historię Warszawskiej Giełdy i jej budynków. Następnie zwiedzili budynek i jego sale. Wnętrze budynku i jego elementy nawiązujące do hossy i bessy, a także obejrzeli byka, który jest symbolem giełdy.
Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie siedziby Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przy ulicy Wiejskiej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy miejsce obrad posłów X kadencji. Przy okazji zostali przepytani przez panią oprowadzającą po ogromnym gmachu tej ważnej instytucji z wiadomości zdobytych podczas zajęć z historii i wiedzy o społeczeństwie. Zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na najbardziej znanych w Polsce schodach sejmowych.
Kolejnym punktem wycieczki było spojrzenie na Belweder. Ten imponujący budynek uczniowie oglądnęli z zewnątrz. W trakcie wycieczki uczniowie mieli możliwość podziwiania panoramy miasta z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki, spacerować po Parku Łazienkowskim, Starym i Nowym Mieście oraz zwiedzili Pałac w Wilanowie.
Link do sprawozdania i galerii zdjęć z przeprowadzonych zajęć: link
Całkowity koszt realizacji. zadania: 28 451,50 zł (dofinansowanie z Funduszu Edukacji Finansowej – 20 000,00 zł).